03

Blokada rachunku
przez Prokuraturę

Blokada konta?

Odbijasz się od drzwi i nie jesteś 
w stanie uzyskać informacji, kiedy blokada się skończy?

Dowiedz się jak możemy Ci pomóc.

03

Blokada rachunku przez Prokuraturę


Z czego wynika blokada rachunku przez Prokuraturę?

Wstrzymanie określonej transakcji lub blokada środków na rachunku w trybie ustawy prawo bankowe wynika z powzięcia przez prokuratora uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa prania brudnych pieniędzy lub finansowania terroryzmu. Z reguły źródłem takiego podejrzenia są informacje pochodzące od Banków, KAS lub GIIF. W praktyce zdarza się jednak, że swoje podejrzenia organy ścigania budują w oparciu o dane zgromadzone w ramach czynności operacyjno – rozpoznawczych, pochodzące z innych prowadzonych postępowań przygotowawczych, czy też bezpośrednio od osobowych źródeł dowodowych (np. sygnalistów). Uwagę organów ścigania przyciągają z reguły transakcje, które opiewają na wysokie kwoty, transakcje z wątpliwymi tytułami przelewów, czy też transakcje z nietypowym kontrahentem, np. mającym swoją siedzibę w krajach określanych mianem tzw. „rajów podatkowych”.

Jak przetrwać blokadę rachunku bankowego zainicjowaną przez prokuraturę?

Prokurator jest organem powołanym do wydawania decyzji w przedmiocie wstrzymywania transakcji i blokady rachunku bankowego w sytuacji uzyskania odpowiednich zgłoszeń od Banków, Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) oraz Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (GIIF). Warto jednak pamiętać, że Prokurator posiada również kompetencje do podejmowania samodzielnej inicjatywy w tym zakresie.

03

Blokada rachunku przez Prokuraturę


Prokurator zablokował rachunek, jakie kroki podjąć, aby doprowadzić do szybkiego zdjęcia blokady?

Postanowienia prokuratora, zarówno te dotyczące wstrzymania transakcji, jak i zabezpieczenia środków, podlegają odwołaniu do sądu. Ważne jest zgromadzenie dowodów potwierdzających niewinność w transakcjach, takich jak faktury, umowy czy korespondencja. Należy działać szybko i skutecznie, korzystając z dostępnych praw. W razie niezadowolenia z decyzji sądu, można złożyć wniosek o zmianę postanowienia prokuratora. W ekstremalnych przypadkach, jeśli blokada prowadzi do szkody, można rozważyć pozew o odszkodowanie lub zgłosić uzasadnione podejrzenie przestępstwa. Dodatkowo, warto rozważyć wsparcie instytucji i organizacji reprezentujących interesy przedsiębiorców.

Skontaktuj się z nami!

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.