02

Blokada rachunku
przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF)

Nie masz dostępu do swojego konta?

Twoja płynność finansowa jest zagrożona?

Czujesz frustrację 
i bezradność?

Nasi specjaliści Ci pomogą.

02

Blokada rachunku przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF)


Jak wygląda blokada inicjowana przez KNF?

W przypadku podejrzenia przestępstwa KNF powinien wystąpić do podmiotu nadzorowanego z żądaniem dokonania blokady rachunku. Charakter działania KNF sprawia, że zablokowany może być nie tylko rachunek pieniężny, który przychodzi na myśl pierwszy, ale także rachunek papierów wartościowych (lub inne na którym zapisane są instrumenty niebędące papierami wartościowymi. Blokada na wniosek KNF stosowana jest na okres nie dłuższy niż 96 godzin od momentu wskazanego w żądaniu. Przewodniczący Komisji lub jego zastępca składa także zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. O dalszym losie blokady decyduje organ ścigania, który ma prawo do zastosowania „długiej” blokady na czas 6 miesięcy, który może być po jego upływie przedłużony.

Jakie są procedury i kryteria, według których Komisja Nadzoru Finansowego może zainicjować blokadę rachunku? 

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) jest organem nadzoru nad rynkiem finansowym w Polsce. Celem działalności KNF jest zapewnienie prawidłowego funkcjonowania rynku finansowego tj. systemu obrotu instrumentami finansowymi – papierami wartościowymi jak np. akcje, obligacje oraz instrumentami niebędącymi papierami wartościowymi.

02

Blokada rachunku przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF)


Co można zrobić w przypadku blokady KNF i jak można uniknąć blokady?

Niestety, prawidłowe uczestnictwo w rynku nie musi wiązać się z gwarancją uniknięcia blokady rachunku. Nie sposób opisać gotowych scenariuszy na optymalny sposób postępowania na rynku finansowym. Z pewnością wszelka aktywność powinna być poparta przeprowadzeniem stosownej analizy uzasadniającej zawarcie transakcji. Indywidualne podejmowanie decyzji ograniczy ryzyko narażania się zarzutu działania w zmowie czy zamiaru wpłynięcia transakcją – lub samym zleceniem na cenę instrumentu. Oczywistym jest także kwestia zachowania ostrożności w przypadku posiadania informacji niejawnych na temat notowanego podmiotu – ich wykorzystanie lub przekazanie wiąże się z zarzutem tzw. insider tradingu. Warto wspomnieć, że posiadacz rachunku dowiaduje się o blokadzie po próbie uzyskania dostępu do swoich aktywów. Pierwszym etapem działania jest zatem ustalenie podstawy blokady – tego czy bank lub dom maklerski dysponuje już postanowieniem prokuratora, a zatem czy jest to blokada „stała”, czy blokada ma charakter czasowy i jest zastosowana z inicjatywy samego KNF.

Skontaktuj się z nami!

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.