01

Blokada rachunku
przez Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (GIIF)

Blokada konta?

Brak dostępu do własnych pieniędzy?

Zero informacji?

Skontaktuj się z nami.

01

Blokada rachunku przez Generalnego Inspektora Informacji Finansowej


Jakie działania (etapy) podejmuje GIIF, aby doprowadzić do zablokowania rachunku bankowego?

Generalny Inspektor Informacji Finansowej (GIIF) jest wyposażony w narzędzia umożliwiające natychmiastową reakcję. Przesłane zawiadomienie przez IO daje GIIF 24 godziny na podjęcie decyzji o wstrzymaniu transakcji lub blokadzie rachunku. Jeśli istnieją podejrzenia dotyczące prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu, GIIF może nawet wstrzymać transakcję na 96 godzin, zależnie od własnego uznania. Następnie GIIF powiadamia prokuratora o podejrzeniach przestępstwa, który może również zdecydować o wstrzymaniu transakcji lub blokadzie rachunku na określony czas, nawet do 6 miesięcy. Ta decyzja może być poddana kontroli sądowej, jednak złożenie zażalenia nie wstrzymuje wykonania postanowienia, co oznacza, że blokada może być utrzymywana do czasu rozpatrzenia zażalenia przez sąd. Decyzja prokuratora może być przedłużona na kolejne 6 miesięcy, podlegając również kontroli sądowej. Po upływie terminów, losy zablokowanej transakcji lub środków pieniężnych zależą od decyzji prokuratora prowadzącego postępowanie przygotowawcze. Istotne jest również, że od 12 stycznia 2022 r. środki pieniężne zgromadzone na rachunkach bankowych mogą być uznane za dowody rzeczowe, co daje podstawę prawną do przedłużania blokady tych środków na czas potrzebny do zakończenia postępowania karnego.

Generalny Inspektor Informacji Finansowej (GIIF) jest jednym z tych podmiotów, który posiada ustawowe uprawnienie do wstrzymania transakcji i blokowania rachunków bankowych.

Przesłaniem do podjęcia przez Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (GIIF) takich działań mogą być informacje własne GIIF, bądź zawiadomienia kierowane do GIIF przez tzw. instytucje obowiązane (IO), m.in.: Banki, Fundusze Inwestycyjne, czy też kantory w związku z podejrzeniem co do charakteru transakcji lub związku wartości majątkowych z praniem pieniędzy lub finansowaniem terroryzmu. Przedmiotem zainteresowania IO są z reguły transakcje, które opiewają na wysokie kwoty, transakcje z wątpliwymi tytułami przelewów, czy też transakcje z nietypowym kontrahentem, np. mającym swoją siedzibę w krajach określanych mianem tzw. „rajów podatkowych”.

01

Blokada rachunku przez Generalnego Inspektora Informacji Finansowej


Jak reagować w sytuacji, w której to Twoja transakcja lub Twoje wartości majątkowe zostaną zablokowane przez GIIF ?

Należy zgromadzić wszelkie dowody potwierdzające, że wstrzymana transakcja lub zgromadzone na rachunku środki pieniężne nie mają nic wspólnego z przestępstwem prania brudnych pieniędzy, lub finansowania terroryzmu. Przydatne mogą okazać się w tym wypadku faktury dokumentujące transakcje, umowy będące źródłem usług i faktur, dokumentacja dot. dostawy towarów (jeśli przedmiotem transakcji są przedmioty, a nie usługi), czy też korespondencja mailowa, sms lub prowadzona za pośrednictwem komunikatorów internetowych wskazująca na legalne źródło transakcji, lub wartości majątkowych.
 Działania trzeba podejmować niezwłocznie i konsekwentnie, tj. od momentu powzięcia wiedzy o wstrzymaniu transakcji lub blokadzie wartości majątkowych i przez cały okres stosowania blokady, korzystając w tym zakresie z przysługujących praw.

W pierwszej kolejności swoje kroki należy kierować do GIIF oraz prokuratora jeszcze zanim dojdzie do wydania pierwszego postanowienia o wstrzymaniu transakcji lub blokadzie wartości majątkowych na okres 6 miesięcy.

Skontaktuj się z nami!

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.