PORADY EKSPERTA

2 kwietnia, 2025
Jak skontaktować się z bankiem w sprawie zablokowanego konta bankowego?
Blokada rachunku bankowego to poważna dolegliwość, z którą jednak da się walczyć. W tym celu niezbędne jest podjęcie działań natychmiast po powzięciu informacji o jej dokonaniu.
Pierwszym krokiem osoby, której blokada konta dotknęła winien być kontakt z bankiem w celu wyjaśnienia przyczyn dokonanej blokady. Jak się przygotować do kontaktu z bankiem?
Z punktu widzenia walki z nałożoną blokadą rachunku bankowego kluczowe jest zrozumienie, z jakich powodów mogła zostać ona nałożona. Ma to o tyle istotne znacznie, że obecnie obowiązujące przepisy przewidują co najmniej 5 różnych rodzaj blokad rachunków, każda na innej podstawie prawnej i z nieco innych powodów. Dla wykazania zatem, że stosowana blokada rachunku bankowego jest niezasadna, konieczne jest zatem poznanie przede wszystkim podstawy prawnej jej zastosowania. Inną bowiem argumentacją należy posłużyć się w przypadku podejrzenia prania pieniędzy niż w przypadku podejrzenia, że nasz rachunek bankowy był wykorzystywany do popełnienia innych przestępstw.
Spróbuj zrozumieć powód blokady
Poszukiwania powodów dokonanej blokady najlepiej zacząć od analizy dostępnych pod ręką materiałów. Warto się zastanowić, czy w ostatnim czasie na zablokowanym rachunku bankowym nie dochodziło do jakichś transakcji, które mogły wzbudzić podejrzenie banku (np. ze względu na ich wysokość lub częstotliwość). W tym celu warto dokładnie przeanalizować swoją historię rachunku bankowego i zaznaczyć na niej potencjalnie podejrzane dla banku transakcje. Następnie zaś warto przygotować dla banku wyjaśnienia dotyczące tych transakcji w tym potwierdzające te wyjaśnienia dokumenty. Duża suma pieniędzy przesłana na nasze konto przez obcą osobę może dla banku wydawać się podejrzana, w praktyce zaś mógł to być zwrot pożyczki udzielonej znajomemu.
Na tak wczesnym etapie warto dokładnie sprawdzić swoją skrzynkę mailową, SMS-y oraz powiadomienia w aplikacji bankowej. Może bowiem się okazać, że znajdują się w nich wiadomości od banku, który informuje o powodach blokady lub prosi o wyjaśnienie poszczególnych transakcji lub kwestii. Czasem zdarza się, że blokada ma charakter wyłącznie techniczny wynikający np. z braku aktualizacji danych czy też zaległościami w płatnościach. Warto zatem zweryfikować te kwestie, zanim podejmiemy dalej idące działania.
Co przygotować do rozmowy z bankiem w sprawie zablokowanego konta bankowego?
Oprócz opisanych powyżej przygotowań przed kontaktem z bankiem należy przygotować dokument tożsamości (dowód osobisty/paszport) jak również informacje o numerze rachunku bankowego, który został dotknięty blokadą oraz dane dostępowe typu hasła, loginy. Warto mieć także ze sobą historię rachunku bankowego z zaznaczonymi potencjalnie podejrzanymi transakcjami a także inne dokumenty lub korespondencję związaną z blokadą. Im więcej dokumentów zgromadzimy na tym etapie, tym łatwiej będzie rozmawiać z przedstawicielami banku.
Jak najlepiej skontaktować się z bankiem w sprawie zablokowanego rachunku bankowego?
Najlepszą drogą kontaktu z bankiem jest udanie się do najbliższej placówki bankowej i rozmowa z pracownikiem, któremu należy wyjaśnić co się stało i okazać przygotowane uprzednio dokumenty. Pracownik, po zweryfikowaniu tożsamości klienta, może zażądać wówczas wyjaśnień dotyczących poszczególnych transakcji i poinformować nas o przyczynach blokady.
Przyczyna dokonania blokady może okazać się prozaiczna, bo wynikająca np. z nieaktualnych danych klienta i możliwa do odwrócenia podczas tej właśnie wizyty w placówce bankowej. Jeżeli kontakt osobisty w placówce banku jest z jakichś przyczyn niemożliwy, należy skontaktować się z infolinią banku lub napisać do banku wiadomość e-mail. Niemniej jednak z reguły najskuteczniejszą metodą jest kontakt bezpośredni z przedstawicielem banku i rozwiązywanie problemu ,,na miejscu’’.
W każdym wypadku kontakt z bankiem może skończyć się także koniecznością przedstawienia dodatkowych dokumentów. Bank może zażądać dokumentu potwierdzającego zasadność przeprowadzenia danej transakcji (w opisanym powyżej przykładzie spłaty pożyczki przez znajomego bank zażąda umowy pożyczki) lub innych istotnych dla banku dokumentów (np. historia innego rachunku bankowego, zaświadczenie o dochodach, umowy finansowe). Im szybciej i precyzyjniej wykonamy zatem polecenia banku, tym większa szansa na szybkie odblokowanie rachunku bankowego. Tak jak wspomniano, bank może zażądać także przedstawienia wyjaśnień dotyczących poszczególnych transakcji. W takim wypadku należy szczegółowo przedstawić historię danej transakcji, starając się nie pomijać szczegółów.
Czy można złożyć reklamację na bank w sprawie blokady konta bankowego?
W razie dalszych problemów i braku uzyskania szczegółowej informacji na temat blokady warto rozważyć złożenie reklamacji na działanie banku. Taką reklamację można wnieść zarówno pisemnie, jak i w drodze wiadomości e-mail czy nawet za pośrednictwem platformy bankowej. W reklamacji tej należy dokładnie wyjaśnić, dlaczego blokada rachunku jest niezasadna i ponowić lub uzupełnić złożone wyjaśnienia, uzupełniając je potwierdzającymi je dokumentami.
Postanowienie o blokadzie
Jeżeli bank w dalszym ciągu będzie stał na stanowisku, że dokonana blokada rachunku bankowego była zasadna, w pewnym momencie Prokurator wyda postanowienie o dokonaniu bądź odmowie dokonania blokady rachunku bankowego na okres do 6 miesięcy. Takie postanowienie musi zostać doręczone posiadaczowi rachunku bankowego, któremu przysługuje prawo złożenia zażalenia na postanowienie o dokonaniu blokady. Takie zażalenie wnosi się do sądu właściwego do rozpoznania sprawy, za pośrednictwem prokuratora, który wydał zaskarżane postanowienie, w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania. W zażaleniu należy dokładnie wyjaśnić powody, dla których uważamy, że blokada była niezasadna.
Ponieważ szansę na złożenie skutecznego zażalenia na postanowienie o blokadzie rachunku bankowego mamy co do zasady tylko jedną to warto skorzystać z profesjonalnego wsparcia prawników.
Podsumowanie
Podjęcie natychmiastowych działań w kierunku ustalenia, jaki jest powód blokady jest niezbędne do jej uchylenia. Tak jak bowiem wskazano, może się okazać, że przyczyna blokady jest prozaiczna i łatwo ją wyjaśnić. Czasem zdarza się, że algorytmy bankowe zbyt czule reagują na poszczególne transakcje i wystarczy proste wyjaśnienie, aby blokada została uchylona. Jeśli sprawa jest poważniejsza zalecam skorzystanie z profesjonalnego wsparcia prawników specjalizujących się w tych zagadnieniach.
Czytaj podobne porady

Kto ma dostęp do naszych rachunków bankowych ?
Założenia tajemnicy bankowej jakie obowiązują obecnie w Polsce, to przekazywanie informacji zawierających dane wrażliwe – takie jak m.in. historia transakcji po zwolnieniu banku, czy też spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej z obowiązku zachowania tajemnicy bankowej, tajemnicy zawodowej. Zainteresowanie rachunkami bankowymi związane jest oczywiście z ich posiadaczami, a więc osobami fizycznymi, jak również osobami prawnymi, czy też jednostkami...
Czytaj
Postanowienie o uznaniu środków pieniężnych za dowód w sprawie – na czym polega?
Blokada rachunku bankowego lub wstrzymanie transakcji zwykle stanowią istotną dolegliwość dla podmiotu wobec którego zostały zastosowane. Stosowanie tych środków jest jednak ograniczone czasowo. Przepisy przewidują, że blokada rachunku upada, jeżeli przed upływem czasu jej stosowania nie zostanie wydane postanowienie o zabezpieczeniu majątkowym lub postanowienie w przedmiocie dowodów rzeczowych. W praktyce zatem najczęściej jest tak, że...
Czytaj
5 błędów, które popełniają osoby z zablokowanym kontem – i jak ich uniknąć
5 błędów, które popełniają osoby z zablokowanym kontem – i jak ich uniknąć Zablokowanie konta bankowego przez organy skarbowe czy celno-skarbowe to sytuacja, która może spowodować poważne trudności finansowe i organizacyjne. Niestety, w obliczu stresu wiele osób popełnia błędy, które utrudniają szybkie rozwiązanie problemu. Oto pięć najczęstszych błędów oraz praktyczne wskazówki, jak ich uniknąć. 1....
Czytaj
Czy można się odwołać od blokady rachunku bankowego?
Niezależnie od przyczyn jej zastosowania, blokada rachunku bankowego stanowi dolegliwość, która znacznie utrudnia lub nawet uniemożliwia prowadzenie działalności gospodarczej. Przesłanki stosowania blokad są bardzo mgliste, zaś czas takiej blokady może wynieść nawet rok. Jak i do kogo należy się odwoływać od decyzji o blokadzie rachunku bankowego? Blokada rachunku bankowego niejedno ma imię. W obecnym stanie...
Czytaj