PORADY EKSPERTA

Daniel Pękala

Adwokat

Szef Praktyki Przestępczości Gospodarczej i Prawnokarnej Ochrony Spółek/Adwokat w Dziale Prawa Karnego i Compliance. Jego aktywność zawodowa skupia się wokół prawa karnego materialnego, w tym zwłaszcza prawa karnego gospodarczego oraz procedury karnej. Posiada wieloletnią praktykę w rozwiązywaniu sporów, procesach sądowych i arbitrażowych w zakresie postępowania sądowego.
Banner

19 sierpnia, 2024

Blokowanie rachunków przez Prokuratora

Wstrzymywanie transakcji i blokowanie rachunków przez Prokuratora

Prokurator jest organem powołanym do wydawania decyzji w przedmiocie wstrzymywania transakcji i blokady rachunku bankowego w sytuacji uzyskania odpowiednich zgłoszeń od Banków, Krajowej Administracji Skarbowej (skrót: KAS) oraz Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (skrót: GIIF). Warto jednak pamiętać, że Prokurator posiada również kompetencje do podejmowania samodzielnej inicjatywy w tym zakresie. 

Jak wygląda blokada rachunku bankowego przez Prokuraturę?

Uprawnienia Prokuratora do wstrzymywania transakcji i blokowania rachunków przewiduje ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo Bankowe (Dz.U. z 2023 r. poz. 2488 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 106a § 3a ustawy prawo bankowe jeszcze przed wszczęciem postępowania karnego Prokurator może wydać postanowienie o wstrzymaniu określonej transakcji lub o blokadzie środków na rachunku bankowym na czas oznaczony, nie dłuższy niż 6 miesięcy w przypadku powzięcia uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa prania brudnych pieniędzy lub finansowania terroryzmu i to nawet pomimo braku zawiadomień od Banku, KAS oraz GIIF. Jednocześnie wstrzymanie transakcji lub blokada rachunku może być przedłużona na dalszy czas oznaczony, nie dłuższy niż 6 miesięcy. 

Po upływie wskazanych terminów dalsze „losy” wstrzymanej transakcji lub objętych blokadą wartości majątkowych zależą od decyzji prokuratora prowadzącego postępowanie przygotowawcze w związku z wstrzymaną transakcją lub środkami zblokowanymi na rachunku. Jeśli przed upływem ww. terminów prokurator wyda w toku prowadzonego przez siebie postępowania, w odniesieniu do zblokowanych na rachunku środków, postanowienie o zabezpieczeniu majątkowym (jeśli postępowanie znajduje się w fazie in personam) lub postanowienie w przedmiocie dowodów rzeczowych (jeśli postępowanie znajduje się w fazie in rem) to wstrzymanie transakcji lub blokada środków pieniężnych następuję w zasadzie na czas nieokreślony, który w praktyce może trwać nawet do momentu prawomocnego zakończenia postępowania karnego. 

Z czego wynika blokada rachunku przez prokuraturę? 

Wstrzymanie określonej transakcji lub blokada środków na rachunku w trybie ustawy prawo bankowe wynika z powzięcia przez prokuratora uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa prania brudnych pieniędzy lub finansowania terroryzmu. Z reguły źródłem takiego podejrzenia są informacje pochodzące od Banków, KAS lub GIIF. W praktyce zdarza się jednak, że swoje podejrzenia organy ścigania budują w oparciu o dane zgromadzone w ramach czynności operacyjno – rozpoznawczych, pochodzące z innych prowadzonych postępowań przygotowawczych, czy też bezpośrednio od osobowych źródeł dowodowych (np. sygnalistów). 

Uwagę organów ścigania przyciągają z reguły transakcje, które opiewają na wysokie kwoty, transakcje z wątpliwymi tytułami przelewów, czy też transakcje z nietypowym kontrahentem, np. mającym swoją siedzibę w krajach określanych mianem tzw. „rajów podatkowych”. 

Co można zrobić w przypadku blokady przez prokuraturę? 

Zarówno postanowienia wydane przez prokuratora w trybie art. 106a ustawy prawo bankowe, jak i ewentualne późniejsze postanowienie w przedmiocie zabezpieczenia, czy też postanowienie w przedmiocie dowodów rzeczowych podlegają zaskarżeniu do Sądu. 

W tym kontekście należy pamiętać o zgromadzeniu wszelkich dowodów potwierdzających, że wstrzymana transakcja lub zgromadzone na rachunku środki pieniężne nie mają nic wspólnego z przestępstwem prania brudnych pieniędzy lub finansowania terroryzmu, które to dowody należy wykorzystać w argumentacji przed Sądem. Przydatne mogą okazać się w tym wypadku faktury dokumentujące transakcje, umowy będące źródłem usług i faktur, dokumentacja dot. dostawy towarów (jeśli przedmiotem transakcji są przedmioty, a nie usługi), czy też korespondencja mailowa, sms lub prowadzona za pośrednictwem komunikatorów internetowych wskazująca na legalne źródło transakcji lub wartości majątkowych.  

Działania trzeba podejmować niezwłocznie i konsekwentnie, tj. od momentu powzięcia wiedzy o wstrzymaniu transakcji lub blokadzie wartości majątkowych i przez cały okres stosowania blokady, korzystając w tym zakresie z przysługujących praw.   

Jednocześnie, w razie nieuwzględnienia zażaleń na postanowienia w przedmiocie dowodów rzeczowych lub zabezpieczenia majątkowego przez właściwe sądy, możemy w każdym czasie składać wnioski o uchylenie zabezpieczenia majątkowego, bądź też zmianę postanowienia w przedmiocie dowodów rzeczowych przez prokuratora.   

Praktyka pokazuje również, że warto rozważyć działania ponadstandardowe, jak np. zwrócenie się o pomoc do takich instytucji jak np. Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, czy też do fundacji lub stowarzyszeń reprezentujących interesy przedsiębiorców. 

W skrajnych przypadkach, jeśli bezpodstawne utrzymywanie blokady przez organy ścigania prowadzi do wyrządzenia szkody w majątku osoby fizycznej lub prawnej, której dotyczy blokada, bądź też jest wynikiem niedopełnienia obowiązków lub przekroczenia uprawnień przez osoby reprezentujące organ ścigania, należy zastanowić się nad zasadnością złożenia pozwu o odszkodowanie za działanie niezgodne z prawem, a nawet zawiadomienia o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstw.  

Czy da się uniknąć blokady rachunku przez prokuraturę? 

W większości wypadków wstrzymanie transakcji lub blokada rachunku bankowego jest konsekwencją powzięcia przez organ ścigania podejrzenia co do tego, że transakcja lub środki zgromadzone na rachunku mają związek z finansowaniem terroryzmu lub przestępstwem prania brudnych pieniędzy. 

W celu uniknięcia tego typu podejrzeń należy dbać o przejrzystość dokonywanych transakcji, w tym chociażby ich tytułów. Warto również z rozwagą dobierać kontrahentów. Często bowiem dana transakcja może być uznana za podejrzaną właśnie z uwagi na okoliczności związane z drugą stroną tej transakcji. Niestety przeważnie o samej blokadzie dowiadujemy się dopiero jak już ona nastąpi, stąd ciężko w 100 procentach zabezpieczyć się przed ewentualnym zastosowaniem blokady rachunku bankowego.

Czytaj podobne porady
Banner
12 września, 2024
Na jaki maksymalny okres może być stosowana blokada rachunku rachunku?

Blokada rachunku bankowego to dolegliwość, która może być stosowana z bardzo różnych powodów – obecnie obowiązujące przepisy wskazują na co najmniej 5 zupełnie różnych aktów prawnych umożliwiających wybranym podmiotom zamrożenie środków znajdujących się na danym koncie. I chociaż procedury związane ze stosowaniem blokady są do siebie bardzo zbliżone, pewne niuanse decydują o tym, że w...

Czytaj
Banner
6 sierpnia, 2024
Blokada rachunku stosowana przez Bank

Jaka jest rola Banku w stosowaniu blokady rachunku? Banki funkcjonują w oparciu o przepisy ustawy Prawo Bankowe z dnia 29 sierpnia 1997 roku. Oprócz oczywistej funkcji jaką pełnią – mają także obowiązki przeciwdziałania wykorzystywaniu swojej działalności do popełniania przestępstw. Uprawnieniem banków związanym z tym przeciwdziałaniem jest blokada prowadzonych rachunków. W tym kontekście kluczowe są art....

Czytaj
Banner
25 lipca, 2024
Wstrzymywanie transakcji i blokowanie rachunków przez Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (GIIF).

Uprawnienia GIIF oraz kryteria podejmowania działań blokujących transakcje i rachunki bankowe Generalny Inspektor Informacji Finansowej jest jednym z tych podmiotów, któremu ustawa z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu przyznaje uprawnienie do wstrzymania transakcji i blokowania rachunków bankowych. Asumptem do podjęcia przez GIIF takich działań mogą być informacje własne GIIF, bądź zawiadomienia...

Czytaj

Skontaktuj się z nami!

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.