PORADY EKSPERTA

Marcin Jaklewicz

Adwokat

Adwokat w Dziale Prawa Karnego i Compliance.
Banner

10 lipca, 2024

Blokada rachunku bankowego – wstrzymanie transakcji

Czym jest blokada rachunku bankowego? 

Blokada rachunku bankowego oraz wstrzymanie transakcji służą do tymczasowego ograniczenia możliwości dysponowaniem i korzystaniem z wartości zgromadzonych na rachunku w przypadku podejrzenia, że środki mają związek z określonymi przestępstwami.

Różne organy państwowe dysponują różnymi trybami blokad, wszystkie jednak mają ten sam cel o którym mowa powyżej. 

Generalny Inspektor Informacji Finansowej (GIIF) dokonuje blokady na podstawie przepisu ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu – w praktyce najczęściej w oparciu o uzasadnienie podejrzenia przestępstwa prania pieniędzy,

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) w osobie przewodniczącego na mocy ustawy Nadzór nad rynkiem kapitałowym posiada uprawnienie do żądania dokonania blokady rachunku (także maklerskiego) w przypadku podejrzenia popełnienia przestępstw przede wszystkim podejrzenia, że transakcje mogą mieć związek z popełnieniem przestępstw nieuprawnionego wykorzystania informacji poufnej, nieuprawnionego udzielania rekomendacji lub nakłaniania do transakcji na instrumentach finansowych i przestępstwa manipulacji instrumentami finansowymi (art. 183 o obrocie instrumentami finansowymi).

Bank lub SKOK może z własnej inicjatywy dokonać blokady rachunku jeśli nabierze podejrzenia, że zgromadzone na rachunku bankowym środki pochodzą lub mają związek z przestępstwem skarbowym lub przestępstwem innym niż przestępstwo, prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu. Typowanie podejrzeń jest umożliwione przez działanie algorytmów zaprogramowanych w taki sposób, żeby selekcjonować konkretne działania podmiotów, które mogą świadczyć, o tym, że pieniądze tam zgromadzone pochodzą z przestępstwa.

W każdym z tych przypadków o ostatecznym istnieniu blokady środków nie decyduje Bank lub instytucja wnioskująca o zastosowanie blokady do banku. O zastosowaniu każdej z blokad środków na określony czas, zależnie od tego z czyjej inicjatywy ona nastąpiła (48, 72 lub 96 godzin) jest informowany prokurator, który ostatecznie zatwierdza blokadę i decyduje o jej stosowaniu na dłuższy czas.

Blokada Środków na Rachunku Bankowym przez Szefa KAS: Co Musisz Wiedzieć o Procedurze STIR?


Samodzielnie o blokadzie rachunku może zadecydować Szef Krajowej Administracji Skarbowej, który blokuje środki na rachunku na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej. Blokada ta jest nazywaną blokadą STIR – ma na celu przeciwdziałaniu wykorzystywania sektora bankowego do wyłudzeń skarbowych. STIR to System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej, czyli zespół algorytmów analizujących dane finansowe dotyczące przedsiębiorców posiadane przez podmioty prowadzące ich rachunki – banki oraz SKOKi.

O każdym z rodzaju blokady posiadacz rachunku bankowego najczęściej dowiaduje się nie z oficjalnej informacji, pisma organu czy prokuratury – ale po zalogowaniu się na swój rachunek maklerski lub bankowy. 

Najbardziej odpowiednim do takiej sytuacji działaniem jest uzyskanie informacji – na wniosek którego z organów oraz wg jakiego trybu nałożona została blokada. Jest to informacja na tyle kluczowa, że determinuje dalsze działania, które powinny skupić się na wykazywaniu transparentności działania osoby/podmiotu do którego należy rachunek. W zależności od trybu blokady, różne będą informacje które należało będzie zgromadzić i odpowiednio przedstawić.

Jak Reagować na Blokadę Rachunku przez GIIF i KAS: Kluczowe Kroki i Dokumentacja

W przypadku powiadomienia przez GIIF prokuratora i zastosowaniu przez ten organ ścigania blokady – właściwą reakcją będzie zgromadzenie przez dysponenta rachunku dokumentacji potwierdzającej transparentny charakter dokonywanych na rachunku transakcji, powiązania tych transakcji z prowadzeniem działalności gospodarczej. Działania blokady dokonanej przez KAS jest także związana z badaniem realności legalnego obrotu gospodarczego, jednakże często odnosi się do kwestii stricte poprawności w rozliczeniach podatkowych, co częściowo może wpływać na zakres materiałów koniecznych do zgromadzenia.

W każdym przypadku istotny jest czas reakcji – doręczenie postanowienia o zastosowaniu blokady otwiera bieg terminu do zaskarżenia decyzji. Doświadczenie pokazuje, że zgromadzenie dokumentacji obejmującej często miesiące lub lata działalności zajmuje drogi w takich momentach czas. Zgromadzenie dokumentacji to także dopiero pierwsza część działań, drugą jest sformułowanie odpowiednich argumentów i zarzutów na działanie organu.

Czytaj podobne porady
Banner
2 kwietnia, 2025
Jak skontaktować się z bankiem w sprawie zablokowanego konta bankowego?

Blokada rachunku bankowego to poważna dolegliwość, z którą jednak da się walczyć. W tym celu niezbędne jest podjęcie działań natychmiast po powzięciu informacji o jej dokonaniu. Pierwszym krokiem osoby, której blokada konta dotknęła winien być kontakt z bankiem w celu wyjaśnienia przyczyn dokonanej blokady. Jak się przygotować do kontaktu z bankiem? Z punktu widzenia walki...

Czytaj
Banner
13 lutego, 2025
Kto ma dostęp do naszych rachunków bankowych ?

Założenia tajemnicy bankowej jakie obowiązują obecnie w Polsce, to przekazywanie informacji zawierających dane wrażliwe – takie jak m.in. historia transakcji po zwolnieniu banku, czy też spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej z obowiązku zachowania tajemnicy bankowej, tajemnicy zawodowej. Zainteresowanie rachunkami bankowymi związane jest oczywiście z ich posiadaczami, a więc osobami fizycznymi, jak również osobami prawnymi, czy też jednostkami...

Czytaj
Banner
30 stycznia, 2025
Postanowienie o uznaniu środków pieniężnych za dowód w sprawie – na czym polega?

Blokada rachunku bankowego lub wstrzymanie transakcji zwykle stanowią istotną dolegliwość dla podmiotu wobec którego zostały zastosowane. Stosowanie tych środków jest jednak ograniczone czasowo. Przepisy przewidują, że blokada rachunku upada, jeżeli przed upływem czasu jej stosowania nie zostanie wydane postanowienie o zabezpieczeniu majątkowym lub postanowienie w przedmiocie dowodów rzeczowych. W praktyce zatem najczęściej jest tak, że...

Czytaj
Banner
23 stycznia, 2025
5 błędów, które popełniają osoby z zablokowanym kontem – i jak ich uniknąć

5 błędów, które popełniają osoby z zablokowanym kontem – i jak ich uniknąć Zablokowanie konta bankowego przez organy skarbowe czy celno-skarbowe to sytuacja, która może spowodować poważne trudności finansowe i organizacyjne. Niestety, w obliczu stresu wiele osób popełnia błędy, które utrudniają szybkie rozwiązanie problemu. Oto pięć najczęstszych błędów oraz praktyczne wskazówki, jak ich uniknąć. 1....

Czytaj

Skontaktuj się z nami!

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.